Nové sukně - proč SOFTshell?

07.04.2021

Už delší dobu plánuji pro sebe ušít sukni ze softu, barevnou, až k zemi... a k ní ty moje velké bagány na nohy, čepici houmlessku, vytahaný svetr... už jsem dlouho nenosila sukni, a to jsem před pár lety nosila jen a výhradně sukně. Už se mi stýskalo. Nakoupila jsem několik softů, vzorovaných i jednobarevných, v hlavě bylo moc nápadů. Až moc. Tak jsem to pořád oddalovala... A už mám řešení! Mám k ruce moc šikovné švadlenky, které co ušijí, to se dá i prodávat (na rozdíl od mého osobního šití, haha), tak je musím využít.

A ještě mi do cesty přišla kamarádka, která umí umélá vlákna krásně potisknout, kvalitně a zářivými barvami. A umí potisknout různé kvality funkčních úpletů. Takže přišla myšlenka na vlastní návrhy, potisky látek... grafiku přece umím...!

Začínám tedy mou láskou na první pohled - softshellem  (časem otestuji další možnosti). Je to trošku jako sukně z rifloviny - tvrdší, pevná, hůř poddajná. Ale tahle "zušlechtěná nová moderní riflovina" je výrazně hebčí, příjemná na dotek, lehce pruží, což je super při pohybu a sedání si. Vydrží velkou zátěž i namáhání, nemačká se, nevytahá se. Odpuzuje vodu a výborně se čistí. Jsem nadšená. Jen se neumím rozhodnout, jestli je lepší teplejší varianta softu, která má vespod jemný chloupek, který mi je strašně příjemný, nebo varianta lehčí bez chloupků, protože léto se blíží... Ale komu je celý rok zima, jako mně, ten v tom má zřejmě jasno a zvládne chloupek po celý rok :D

Ještě malé odborné okénko z Wikipedie: "Softshell je textilní funkční materiál, látka, která sama o sobě zajišťuje do určité míry voděodolnost a ochrání proti větru. Zároveň oproti starším, tradičnějším látkám s podobnou ochrannou funkcí je měkký, jemný a paropropustný. Slovo softshell (soft-shell, měkká schránka) poukazuje na měkkost oblečení z tohoto materiálu. U tkaných (má Apták), kde chybí membrána, jevodoodpudivost zajišťována hustotou vláken svrchní vrstvy a svrchní impregnační úpravou. Bývají prodyšnější.

Kdysi Apták aktivně navrhoval a dělal modní přehlídky, ale o tom až zase v jiném blogu. Teď je zde návrat, zdá se, a já se těším na nové výzvy! :D